Ilustracja przepisu
Zapiekane pomidory z nadzieniem

Świeże pomidory nadziewane boczkiem, papryką, serem i jajkiem, które po krótkim pieczeniu idealnie nadają się na wyjątkowe śniadanie lub lunch.

11 ciekawostek o Kawie
Obrazek artykułu

Dzisiaj przedstawiamy Wam 11 ciekawostek o najlepszym trunku na świecie jaki powstał... czyli o kawie. Przeczytaj, na pewno znajdziesz tam czegoś czego nie wiesz!

Kawa, kawunia, kawusia… . Wielu z Was nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki tego czarnego napoju. Wiele osób pije kawę na śniadanie ( a jest to bardzo niezdrowy nawyk ). W związku z uwielbieniem tego napoju przedstawiamy Wam kilka ciekawostek na temat kawy.

 1. Zawiera alkaloid zwany kofeiną.
 2. Najwięcej kawy spożywa się w krajach Skandynawskich: Finlandia 15,2kg/osobę rocznie, Szwecja 15,1 kg/osobę rocznie. 
 3. Spożycie kawy w Polsce kształtuje się na poziomie 1,5kg/osobę rocznie. 
 4. Ojczyzną kawy jest wschodnia i centralna Afryka – prawdopodobnie Etiopia, prowincja Kaffa (stąd nazwa).
 5. W sprzedaży dostępna jest kawa mielona, w ziarnach oraz kawa rozpuszczalna. 
 6. W zależności od kraju pochodzenia wyróżnia się kawy: południowoamerykańskie, środkowoamerykańskie, wschodnioindyjskie, arabskie oraz afrykańskie. 
 7.  W zależności od gatunku botanicznego kawy dzieli się na: Arabica, Robusta, Liberika, Excelsa, Arabusta (mieszanka między gatunkowa). 
 8. Kawa Arabica stanowi 2/3 upraw kawy na świecie.
 9. W zależności od sposobu przetwarzania wyróżnia się: kawę surową, kawę paloną, kawę instant, kawę dekofeizowaną, kawę niskodrażniącą. 
 10. Kofeina zawarta w kawie powoduje wzrost ciśnienia. 
 11. Po spożyciu kawy często występuje niestrawność.


Wiele z tych rzeczy zapewne było Wam znane, ale czy wszystkie? Dajcie znać i podzielcie się swoją opinią na temat kawy? Pijecie ją codziennie, od święta a może jej unikacie?