Świeże pomidory nadziewane boczkiem, papryką, serem i jajkiem, które po krótkim pieczeniu idealnie nadają się na wyjątkowe śniadanie lub lunch.
Szpinak ma wiele właściwości prozdrowotnych, które postanowiliśmy Wam przedstawić. Szpinak znany był już w starożytnej Persji, zaś w XI wieku został przywieziony do Europy na tereny dzisiejszej Hiszpanii. Jedną z ciekawszych informacji na temat szpinaku jest to, że posiada on swoje święto. 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku!
Szpinak zawiera wiele witamin i soli mineralnych oraz beta-karoten i luteiny (są silnymi przeciwutleniaczami). Liście szpinaku są bogate w witaminę C, żelazo, potas, magnez i kwas foliowy.
Dzięki przeciwutleniaczom zawartym w liściach szpinaku warzywo to jest polecane jako ochrona przed chorobami nowotworowymi i miażdżycą. Szpinak można jeść na surowo albo po obróbce termicznej – nie traci on wiele właściwości.
W szpinaku znajduje się dużo magnezu. Magnez zaleca się osobom zestresowanym. Magnez pomaga odzyskać równowagę nerwową i łagodzi skutki stresu, obniża też podatność na stres. Ma własności uspokajające oraz zapobiega bólom głowy (w tym bólom migrenowym).
Jedzenie szpinaku zaleca się też dzieciom i kobietom w ciąży oraz osobom cierpiącym na anemię. Szpinak jest bogatym źródłem żelaza i kwasu foliowego - należy jednak pamiętać, że żelazo z roślinnych źródeł jest słabo przyswajalne!
Dzięki zawartości witamin A, E, B6, oraz K opóźnia procesy starzenia organizmu (wit. A i E), obniża „zły” cholesterol (wit. Az grupy B) oraz pełni funkcję w procesach krzepnięcia krwi (wit.K)
Wartość energetyczna szpinaku to zaledwie 23 kcal na 100 g produktu. Potas oraz witaminy z grupy B przyspieszają tempo przemian metabolicznych.
Szpinak można wykorzystywać w różny sposób w kuchni. Idealnie sprawdzi się do ciast, piekąc pyszne zielone ciasto z kremówką na wierzchu sprawicie że wszystkim pocieknie ślinka – i nawet zatwardziali przeciwnicy tego warzywa będą się zajadać Leśnym Mchem aż się będą uszy trzęsły. Szpinak idealnie sprawdzi się jako baza do sosu do spaghetti. Kilka składników, pół godiznki roboty a obiad przepyszny! Jeśli nie wiecie jak przygotować sos do makaronu ze szpinakiem podpowiadamy: makaron ze szpinakiem i kurczakiem oraz z mniejszą ilością szpinaku. Oczywiście można przygotować wersję wegetariańską ? Kolejnym posiłkiem do którego można wykorzystać szpinak jest obiad. Bardzo smaczne kieszonki z piersi kurczaka faszerowane szpinakiem i serem idealnie sprawdzą się podczas rodzinnego obiadu. Kieszonki są bardzo sycące, a podane z ziemniaczkami i surówka wyśmienicie napełnią puste brzuszki. Kolejną obiadową propozycją są drobiowe roladki ze szpinakiem. Jest to idealna opcja dla wielbicieli czosnku i szpinaku. Na drugie śniadanie proponujemy wegetariańskie zielone placuszki. Jest to szpinakowa wersja placuszków, a dodatkiem twarogu dopełnia pyszny smak!
Szpinak dostarcza nam nie tylko składników odżywczych ale jest również pyszny dodatkiem do posiłków. Sprawdzi się na śniadanie, obiad oraz kolacje! Wystarczy wybrać odpowiedni przepis i do dzieła! Chociaż, czemu wybierać jeden? Zróbmy każdy i wybierzmy najlepszy! Dajcie znać, który posiłek najbardziej przypadł Wam do gustu