Świeże pomidory nadziewane boczkiem, papryką, serem i jajkiem, które po krótkim pieczeniu idealnie nadają się na wyjątkowe śniadanie lub lunch.
Marchew jest jednym z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Ma dużą wartość żywieniową i dietetyczną. Jest niezastąpionym warzywem w kuchni. Przydana jest także podczas zabiegów pielęgnacyjnych na ciało.
1. Jej zbiory wynoszą ok. 900 tys. ton rocznie - wynik ten daje jej drugie miejsce pod względem produkcji w Polsce.
2. Znane są różne odmiany marchwi – Poszczególne odmiany różnią się barwą, kształtem, wielkością oraz średnicą i kształtem wewnętrznego walca osiowego. Znane są odmiany o kolorach: białych, żółtych pomarańczowych, czerwonych oraz purpurowych, prawie czarnych. Najpopularniejszą jest marchew pomarańczowa, choć w ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się marchew purpurowa. Zabarwienie marchwi zależy od barwników antocyjanowych.
3. Najpopularniejszą, pomarańczową marchew wyhodowali Holendrzy w XVII wieku.
4. Pod względem pory dojrzewania i zbiorów marchwi wyróżniamy odmiany: wczesne, średnio późne oraz późne.
5. Marchew dostarcza łatwo przyswajalne cukry, związki mineralne, błonnik i związki fenolowe.
6. Marchew ma bardzo wysoką zawartość β-karotenu. Β-karoten wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność, poprawia stan cery (wspomaga leczenie trądziku ora opóźnia pojawienie się zmarszczek).
7. Β-karoten przyspiesza i przedłuża piękny koloryt opalenizny. Nie należy jednak przesadzać, gdyż można przedobrzyć – zamiast pięknej opalonej skóry będzie pomarańczowa, marchewkowa cera.
8. Marchew idealnie sprawdzi się jako naturalna maseczka. Zawarty w korzeniach marchewki karoten, poprawi koloryt cery nadając jej lekko smagły odcień. Maseczka jest bardzo łatwa w przygotowaniu: 2-3 marchewki należy zetrzeć na drobnej tarce, nałożyć na oczyszczoną skórę na 15-20 minut i zmyć letnią wodą.
Marchew jest jednym z warzyw które najczęściej wykorzystujemy w kuchni. Czy jest możliwe przygotowanie pysznego rosołu bez jej udziału? Marchew jest wykorzystywana do przygotowania prawie wszystkich zup. Służy do przygotowania buliony, który jest podstawą większości zup i sosów. Marchew jest bardzo często podawana jako dodatek do posiłku. Można ją podać w formie różnego rodzaju surówek np. surówka z marchewki. Karmelizowana marchewka podpije serce każdego dziecka, nawet najbardziej wybrednego niejadka! Marchew można podać od razu z mięsem – idealne połączenie to pierś z kurczaka gotowana z marchewką i groszkiem. Marchew idealnie sprawdzi się jako przekąska – umyta, obrana i pokrojona w słypki to najprostszy sposób podania. Bardzo smaczna jest też pieczona. Wystarczy tylko marchew umyć, obrać, umyć pokroić w równej wielkości słupki, zamoczyć w wodzie na jakieś 15 minut. Po tym czasie odcisnąć ją na ręczniku kuchennym, rozsypać na blaszce z wyposażenia piekarnika (można ją uprzednio wyłożyć papierem do pieczenia). Delikatnie skropić olejem i posypać ulubionymi przyprawami. Piec w 200 stopniach do zarumienienia – ja piekłam około 15 minut (z termoobiegiem). Marchew jest idealna do przygotowania słodkich wypieków. Puszyste ciasto marchewkowe z kremem z serka mascarpone czy przepyszne babeczki marchewkowe podbiją niejedno podniebienie!
Mam nadzieję, że każdy po przeczytaniu tych kilku ciekawostek inaczej spojrzy na to warzywo. Jeszcze jedną ciekawostką jest, że 4 kwietnia obchodzimy Dzień Marchewki! Może to odpowiedni czas aby wykorzystać któryś z powyższych przepisów z wykorzystaniem marchewki?